11. ročník japonských oslav jara
na pražském Vyšehradě

pátek 17. června a sobota 18. června 2016
vstup volný

pátek (část rituální):

19.00 start alegorického průvodu z Výtoně • 19.45–22.00 program na Vyšehradě (lukostřelba kjúdó, bubny taiko, frašky kjógen, liturgie a meditace)

sobota (část meditativní a zábavná):

7.00 liturgie • 10.00–14.00 rodinný program na Vyšehradě (bojová umění v tradiční zbroji, bubny taiko (Yuzarakuza), zábavné dílny, tlučení omoči, čaj mačča...)

ÚVODNÍ STRANAPROGRAMO MACURIMAPAMEDIAARCHIVKONTAKT

O macuri

o macuri:

Ve stínu svěže zelených stromů na staroslavném Vyšehradě, blahosklonně shlížejícím na metropoli, se koná již devátý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením „Bodaidžu macuri“ neboli „Svátek lip“. Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň...

Festival Bodaidžu macuri pořádá Česko-japonská společnost ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR, Národní kulturní památkou Vyšehrad a Sdružením Japonců v ČR – Nihonjinkai.

zpět na hlavní stránku